Yeniden Adana… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:24

Yeniden Adana…

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana’nın pandemi sonrası toparlanma döneminde, konumlanmak istediği yeri ve gelişme eksenlerini, hep birlikte tartışarak belirlemek

Yeniden Adana…
Son Güncelleme :

20 Mart 2021 - 22:21

58 views

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana’nın pandemi sonrası toparlanma döneminde, konumlanmak istediği yeri ve gelişme eksenlerini, hep birlikte tartışarak belirlemek için “Adana’da Kamu-Özel Sektör İletişimi ile Vizyon Tayini” başlıklı müzakereli tercih çalıştayı gerçekleştirdi.
Tüm paydaşların katılımıyla başarılı bir şekilde sona eren çalıştay Adana’da yapılması gerekenler adına önemli sonuçlar doğurdu.
Bu çalıştayın mimarı biliyoruz ki Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ergül Halisçelik. Ergül Bey, mütevazi, ekonomi alanında uzman kişiliğiyle kent için bir şans olarak görülüyor. Anakent Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın başarısı için ter döküyor, bununla da kalmayıp Adana’nın ekonomik ve sosyoekonomik alanda atılım sağlaması için büyük emek ve çaba sarfediyor. Adanalılara düşen de hep birlikte kent için kentli için çağdaş bir geleceğin temellerinin atılmasına yardımcı ve destek olmaktır.

***
Adana ekonomisinin hızlı toparlanması için gereken politikaları müzakere etmek üzere Adana Büyükşehir Belediyesi, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından uzun süredir planlanan bu projenin hedefi “Yeniden Adana” teması ile belirlenmiş.
Kent kurmaylarının tamamının katıldığı çalıştayda bir de yönlendirme komitesi belirlenmiş. Kamu kurum kuruluşlarının neredeyse tamamının yer aldığı yönlendirme komitesine bu etaptan sonra önemli görevler düşüyor. Çünkü; “Yeniden Adana” sloganı her alanda önemli bir potansiyele sahip, geçmişin sanayi ve tarım kentinin içinde bulunduğu sürecin pek de iç açıcı olmadığını kanıtlar nitelikte…
Tarım, imalat, enerji, hizmetler ve turizm alt başlıklarında Adana’nın sorunlarını, konunun paydaşları ile derinlemesine inceleyecek olan bu çalıştay bütünü ile Adana’nın pandemi sonrası ve gelecek vizyonunun çok daha net bir şekilde ortaya konması adına büyük önem taşıyor.

***

Çalıştayda belirlenen konulara, sorunlara bir göz atalım:

  • 1980’lerden itibaren başlayan dönüşümde, Adana’nın dünyadaki konjonktür ve gelişime ayak uyduramadığı fark edilmiş.
  • Yapılan birçok analizde, potansiyeli çok yüksek ama potansiyelini istediği gibi kullanamayan iki şehir Adana ve Samsun. Bu çalıştayın önemi bu noktada çok değerli olarak görülüyor.
  • 1980’lerden sonra sektörlerin dünyadaki durumu değişmiş. Hizmetler sektörü çok ön plana çıkarken, tarım ve sanayinin önemi görece azalmış. Adana, bu değişiklerde doğru bir rotada ilerleyememiş.
  • Kamu yatırımlarından aldığı pay, özel sektör yatırımları, mevcut teşvik uygulamaları gibi bir çok unsur Adana’nın gerek Türkiye ekonomisindeki payının, gerekse istihdamındaki payının azalmasına neden olmuş.
  • Adana bir zamanlar tarımın çok daha etkin olduğu dönemde; net göç alan bir il iken, hizmetler sektörünün ön plana çıkması ile net göç veren bir il haline gelmiş. Adana, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre net bazda en fazla göç veren iller arasında ilk beşte yer alıyor. Adana yıllık 50 bine yakın göç alırken, 60 binlerin üzerinde göç verir duruma gelmiş.
  • 1927 yılından itibaren sanayinin gelişmesine paralel olarak 1995 yılına kadar göç alan Adana ili, 1990 nüfus sayımında 4.büyük il olmuş. 1995-2000 döneminden itibaren Adana, göç veren iller arasında yer almaya başlamış.
  • 1980’lerde Devlet İstatistik Enstitüsü’nün ve DPT’nin çalışmalarında; sadece nüfus değil, ekonomi ve bir çok sosyo-ekonomik verilerde ilk dört il arasında görünen Adana günümüzde 20’li sıralara gerilemiş.
  • Artık kalkınmanın sadece iktisadi boyutlarda değil; sağlık, ekonomi ve eğitimin de baz alınarak hazırlandığı TEPAV’ın ve ilgili Bakanlıkların insani gelişmişlik endekslerinde maalesef 37. Sırada yer almış.

***

Çalıştay ve ardından sıralanan konulara bakıldığında durum şöyle özetleniyor; Adana yürümüş, çevredeki iller koşmuş.

Bu toplantının en önemli faydasının “İç ve dış paydaşlar ile Adana’nın röntgeninin doğru çekilerek, koordinasyonun güçlü sağlanması” olarak belirtiliyor. Çalıştay paydaşları ihtiyaç analizlerini doğru yapıp, şehrin önceliklerine birlikte karar verecek.

Adana’nın hangi yöne ilerlemesi, hangi projelerin ve yatırımların gerçekleştirilmesi gerektiği ve bunların iç ve dış kaynaklarla nasıl finanse edileceğini en üst düzeyde sahiplenecek yönlendirme komitesi, Adana’nın geleceğini tüm Adanalılarla birlikte belirleme niyeti taşıyor.

***
Niyet önemli ve açık. Tüm Adanalılar demişken yönlendirme komitesinin içerisinde bu kent için samimi anlamda mücadele eden milletvekillerinin olması gerektiğini de biz hatırlatalım. Geçen hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni onlarca dakika Adana sesleriyle yankılatan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’in de belirttiği gibi kent merkezinde olduğu kadar 15 ilçemizde ayrı ayrı sorun var. Sorunları çözüm önerileriyle tane tane anlatan sayın Şevkin gibi kent aidiyetini benimsemiş, önemsemiş, inanmış diğer milletvekillerinin de sürece dahil edilerek ilerlenmesinin daha faydalı olacağına inanıyorum.

Elbette ki bu çalıştayın orta ve uzun vadede Adana’nın faydasına sonuçlar doğuracağını da düşünüyorum.
“Adam eksen adam biter” bu topraklarda…
Kim ki; bu kent için yüreğini ortaya koyuyorsa başımızın üstünde yeri olur…
Göster kendini ADANA…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.