Yeraltı suları azalıyor! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:40

Yeraltı suları azalıyor!

Yeraltı suları azalıyor!
Son Güncelleme :

27 Haziran 2021 - 15:05

110 views

Yeraltı sularının Adana ve Mersin bölgesinde geçmiş yıllara göre, yüzde 40-50 oranında aşağılara çekildiğini söyleyen Jeoloji Mühendisi Serhan Tanburoğlu, bu azalmada payı olan çiftçilere de çağrıda bulundu.

Toroslar Mühendislik’in Kurucusu olan Tanburoğlu, yaptıkları analiz ve çalışmalar sonucunda elde ettikleri raporların yeraltı suları konusunda endişe verici olduğunu söyledi. Bölgede su analizleri, ruhsatlandırma ve zemin etüdü çalışmaları yaptıklarını belirten Tanburoğlu, “Yeraltı sularının azalmasına neden olan birkaç temel etmen var. Şehirlerde kentleşmelerin neticesinde meydana gelen betonlaşma, yağmur sularının toprakla buluşmasını büyük ölçüde engelliyor. Bu konuyla ilgili yeşil alan projelerinin önemi çok büyük. Ayrıca bölgede çok fazla kaçak kuyu var. Çiftçimizin bu konuda bilinçlenmesi ve kaçak kuyu açmaktan vazgeçmesi gerek. Kaçak kuyularla ilgili denetimler yeterli düzeyde olsa da, cezai yaptırımlar daha caydırıcı olabilir” dedi.

Tarımda kullanılan salma sulama gibi eski usül sulama sistemlerinin de sadece yeraltı sularını değil, tüm su kaynaklarını olumsuz etkilediğini anlatan Serkan Tanburoğlu, “Bir kısım zirai ilaçların da bilinçsiz kullanımı, yeraltı sularımıza zarar veriyor. Burada bölge halkından beklediğimiz şey, kendi çıkarlarının yanı sıra çevre ve doğayı gözeterek üretim yapması. Uzun vadede insanlığı bekleyen tehlike, su kıtlığı. Bir gün bırakın tarım yapmayı, içecek su bulmak zorlaşacak. Doğru kentleşme gibi, doğru tarım faaliyetleri de, geleceğimiz için çok önemli etkiye sahip” diye konuştu.

“JEOLOJİK UNSURLAR GÖZETİLMELİ”

Su analizlerinin yanı sıra zemin etüdü konusunda da jeoloji mühendislerinin uzmanlığı ve teknik araştırmalarının son derece önemli olduğunun altını çizen Serkan Tanburoğlu, “Jeoloji mühendislerinin uzmanlık alanıyla ilgili sunacağı raporlar, insan yaşamını doğrudan ya da dolaylı yoldan etkileyen unsurlar barındırıyor. Örneğin zemin etüdü ile araştırması yapılan bina taşıma yükü ve oturma hesabı, inşaat sektörü üzerinde bir yönlendirme ve yaptırım sağlıyor. Jeoloji mühendislerinin iş tanımı içerisinde yer alan tüm konu ve faaliyetlerin daha görünür kılınması gerekiyor. Kağıt üzerinde gösterilen her rapor, insan hayatını riske atabilir. Jeolojik çalışmalar bu denli önemliyken, konuyla ilgili tüm yetkin birimlerin gerekli hassasiyeti göstermesi gerek. Jeoloji mühendislerinin çalışmalarıyla ilgili gözetilecek hassasiyetin, çevre ve toplum içerisinde yarar sağlayacağını aynı zamanda jeoloji mühendislerinin de, gerekli olan kurum ve kuruluşlarda istihdamını gerekli kılacağı kanısındayım.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.