Yerel Yönetimler ve Gıda Güvenliği - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:08

Yerel Yönetimler ve Gıda Güvenliği

Ülkemizin 81 vilayetini düşündüğümüz de tüm şehirler yeme içme ile ön plana çıkmakta. Örneğin Adana deyince kebap şalgam, Antalya deyince piyaz, Mersin deyince tantuni, Hatay

Yerel Yönetimler ve Gıda Güvenliği
Son Güncelleme :

20 Şubat 2022 - 20:54

24 views

Ülkemizin 81 vilayetini düşündüğümüz de tüm şehirler yeme içme ile ön plana çıkmakta. Örneğin Adana deyince kebap şalgam, Antalya deyince piyaz, Mersin deyince tantuni, Hatay deyince tepsi kebabı künefe akıllara gelmektedir. Başka şehirlerimizin de mutfağı zengindir. Anadolu sofrası bereketli ve çeşitlidir.

Şehirlerin nüfusu yanlış politikalar ile artırıldı kırsal alanlar boşaltıldı. Demografik yönden tahrip edilirken üstüne tarımsal ve hayvancılık üretimi iki şekilde batırıldı. Üretim için gerekli mazot, gübre ve tohum fiyatlarının artırıp ürünlerin değerini düşürerek topraktan uzaklaştırıldı.

Tarım alanları, meraları ve dereleri sahipsiz bırakınca çöp ithalatı yapanlar bu üretim alanlarında yakmaya başladılar. Oradaki zehir sulara, havaya karışıp gıda olarak soframıza gelmektedir.

Büyükşehirler de düzenli olarak kanser ve benzeri hastalıkların her yıl artığını bilmeyen kalmadı. Temel nedeni güvenli gıdaya ulaşım problemidir.

5216 ve 5393 Belediyelerin görevlerini belirleyen Kanundan iki maddeyi olduğu gibi paylaşıyor.

  1. Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin, tarım alanlarının ve su havzalarının korunmasını sağlamak; ağaçlandırma yapmak; gayrisıhhî işyerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye etkisi olan diğer işyerlerini kentin belirli yerlerinde toplamak; inşaat malzemeleri, hurda depolama alanları ve satış yerlerini, hafriyat toprağı, moloz, kum ve çakıl depolama alanlarını, odun ve kömür satış ve depolama sahalarını belirlemek, bunların taşınmasında çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirler almak; büyükşehir katı atık yönetim plânını yapmak, yaptırmak; katı atıkların kaynakta toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç katı atıkların ve hafriyatın yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesine ilişkin hizmetleri yerine getirmek, bu amaçla tesisler kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; sanayi ve tıbbî atıklara ilişkin hizmetleri yürütmek, bunun için gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; deniz araçlarının atıklarını toplamak, toplatmak, arıtmak ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak

  j) Gıda ile ilgili olanlar dâhil birinci sınıf gayrisıhhî müesseseleri ruhsatlandırmak ve denetlemek, yiyecek ve içecek maddelerinin tahlillerini yapmak üzere laboratuvarlar kurmak ve işletmek.

Görev tanımı bu kadar açıkça yazılmışken yabancı ülkelerin çöpleri tarım alanlarımızda, sularımızda olabiliyor. Belediye ve valilik pazar alanlarında veya sokaktaki diğer satıcıları denetimini vergi kontrolünü yapabiliyor ancak çöpleri yurdumuza getirenleri gözden kaçırabiliyor.

Yerel yönetimler görev tanımlarını hatırlayıp güvenli gıdaya ulaşım için denetim için ve sürdürebilir yönetim için yapması gereken planlama ve günümüz teknoloji ile coğrafî ve kent bilgi sistemlerini kurmasıdır. Bu çalışmalar yapılmadığında yine sağlığı bozulan, hayatını kaybeden bizler olacağız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.