Yoksulluktan refaha planlama - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:54

Yoksulluktan refaha planlama

Ülkemiz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 yılında kurulduktan sonra planlı ekonomiye geçiş için adım atmıştır

Yoksulluktan refaha planlama
Son Güncelleme :

05 Ekim 2021 - 0:27

92 views

Ülkemiz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 yılında kurulduktan sonra planlı ekonomiye geçiş için adım atmıştır. İlk adım olarak da İzmir İktisat Kongresi kabul edilmektedir.

Gazi Mustafa Kemal açış konuşmasında : “. Yeni Türkiye’mizi layık olduğumuz düzeye eriştirebilmemiz için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız. Çünkü; zamanımız tamamen bir ekonomi devresinden başka bir şey değildir. Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışlarsa, meydana gelen zaferler devamlı olamaz.Ekonomi demek, her şey demektir, yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne lazımsa onların hepsi demektir. Ziraat demektir, ticaret demektir, çalışma demektir, her şey demektir.” demiştir.

Türkiye Cumhuriyeti yeni kurulmasına rağmen ekonomik alanda gelişme öncelikli mesele olmuştur. Bu amaçla pek çok yatırım yapılmış; kıt imkanlar ile önemli başarılar elde edilmiştir.

1938 Yılında İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı döneminde demir çeliği yönetmek amacıyla adımlar atmıştır.

1923 yılı ve 1938 yılı sonrasında yapılan bu yatırımlardan demiryolları ve Demir Çelik Fabrikası’nın kurulması, sadece ekonomik kalkınma açısından değil aynı zamanda stratejik öneme sahip yatırımlardır. Demiryolları bir ülkenin kan damarıyken, demir çelik sanayi bütün sanayi kollarının temelini oluşturduğu için önemlidir.

1950 Yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı kaybetmesi ile kurulan Demokrat Parti iktidarı planlı ekonomiden vazgeçmiş kendi imkânları ile büyümeyi bırakıp Marsall yardımları ile ülkemizin tarım, hayvancılık, sanayi ve ticari yapısının gelişmesini engellemiştir. Kırsal alanların boşalmasına ve kentlerin göç almasına neden olan uygulamalara yer vermiştir. Günümüze kadar bu göç dalgasının kentlerimizde yaratığı problemler çözüm beklemektedir. Demokrat Parti iktidarının son döneminde planlı ekonomiye geçiş için yurt dışından planlama uzmanları davet etmiş siyasi görüşleri DP ile uyuşmadığı için plancılar kabul etmemiştir.

Bu dönemde Cumhuriyet Halk Partisinin 12 Ocak 1959 tarihinde gerçekleştirdiği 14.kurultayda ilan

edilen ilk hedefler beyannamesini yayınlamıştır. ““Hukuka ve milli iradeye müstenit idarenin imtihanını başarıyla vermiş bulunan büyük milletimizi ana haklardan ve demokratik müesseselerden

mahrum etmek isteyen kuvvetlerin behemehal hüsrana uğrayacaklarına inanan, aziz vatanımızı iktisadi, içtimai ve manevi sahalarda hakiki ve süratli olarak kalkındırmanın bu ana hakların ve müesseselerin biran evvel gerçekleşmesine bağlı olduğunu gören ve milletimizi çağdaş medeniyet seviyesine ulaştırmak maksadını güden devrimlerimizin son halkası olan demokratik rejimi kurma

mücadelesinde millet çoğunluğunun kendisi ile beraber olduğunu bilen CHP kurultayı, güç birliği hareketin de temelini teşkil eden aşağıdaki esasları, CHP büyük millet meclisinde gereken çoğunluğa kavuştuğunda, en geç ilk teşrii devrede gerçekleştirecek hedefler olarak millet ve tarih huzurunda ilan ve taahhüt eder” diyerek maddeleri sıralamıştır.

 Bu ilanda da görüleceği gibi kalkınma ve çağdaşlaşma amacını vurgulamıştır.

1961 Anayasası ile Devlet Planlama Teşkilatı(DPT) kurulmuştur. İsmet İnönü Başbakan olarak kurumlar içinde en çok DPT de zaman geçirmiş ve 1 yıl içinde ülkenin milli gelirinin 2 katına nasıl çıkarabileceğinin planlarının yapılmasını istemiştir.

DPT teşkilatı Beşer Yıllık Kalkınma Planları yapmış ve 2002 deki seçime kadar bu uygulamayı sürdürmüştür. Bu yılda Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidara gelmesi ile ilk yaptıkları iş bu kalkınma planlarını askıya almak olmuştur. Sonrasında ise DPT’yi işlevsiz hale getirerek Kalkınma Bakanlığı haline getirmiştir. Daha sonra da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha da işlevsiz hale gelmiştir.

Ülkemiz 600 yıllık imparatorluktan sonra zorlu askeri mücadeleler ile kurduğu yeni devleti ve yurttaşlarının yoksulluğunu azaltmak, toplumun modern ülkelerdeki gibi yaşam refahına ulaştırmak için  1923 yıllından 2002 yılına kadar Demokrat Parti iktidarı hariç planlı şekilde çaba harcamıştır. Son 19 yılın iktidarında yabancı kaynaklı paralar karşısında ülkemizin parası değer kaybetmektedir. Enerji başta olmak üzere gıda ve her türlü tüketim maddesi pahalanmaktadır. Kamu kurumlarının hizmetlerinin fiyatları her geçen gün artmakta yurttaşlarımız pahalıktan yakınmaktadır.  

Oysaki 100 yaşına yaklaşan Cumhuriyet’imiz de açlık yoksulluk işsizlik son bulması gerekiyor. Bizim Kuruluş  modellimizi uygulayan Çin “Yoksulluktan Refaha” çalışması ile dünya da söz sahibi ülkeler arasına girip kendi insanlarını kalkınmasını sağlamaya çalışıyor.

İktidara hazırlanan başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere muhalefet partileri ülkemizdeki yoksulluğu nasıl bitireceğini haklın refahını nasıl artıracağına ilişkin planlamasını hazırlamalı ve yurttaşlar ile paylaşmalıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.