Yol’a düş - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:40

Yol’a düş

Bir ateş çemberi ki, sanma senin ülken kadar. Sarar tüm evreni, iyilikle kötülüğün sonsuz mücadelesi

Yol’a düş
Son Güncelleme :

11 Temmuz 2021 - 14:58

45 views

Bir ateş çemberi ki, sanma senin ülken kadar. Sarar tüm evreni, iyilikle kötülüğün sonsuz mücadelesi. İyinin feryadına sağır olan namerdin eline düştük; ne çare.

Söylesem ne Soma doydu aldığı şirin cana, ne Soma’nın adaletini inatla sağlamayan ağa, paşa. Elinden ekmeği çalınan fukaranın kuş kadar canı, meze oldu sarayların kuş sütlü ziyafetine. Ve bilmedi Halil İbrahim sofrasında doyan, kurtlar sofrasının zalimliğini.

Önce bir fidanın toprağı yırtarak verdiği mücadelenin, sonra da başkentin kıyısında koca bir çınar gibi devrilip gidenin öyküsüdür bu. Bir yoldan dönmenin ya da şu hain zamanı terk-i diyar eylemenin değil; adaletin tekerine çomak sokanların, umudu yerle yeksan edişidir… Duymayana, görmeyene yazıklar olsun.

Yıllar geçti, onlar geçmedi işçinin hakkını aramaktan. 15 yıl süren arayış; fazlası var, eksiği yok. Yüzsüz döndü sözünden, onlar dönmedi aslanın ağzındaki ekmeklerinden.

Yola düştün, yolda düştün kardeşim. İşçinin payına düşmesin ölüm diye, düştüler yola. Düştüler yolda… Bu uğurda ölümsüzleşene uğurlar ola!

Emekçi, bin yıldır şairin ezcümlesiyle haykırıyordur aslında:

 “Ölüm hep bana mı düşer usta?”

*

Şimdi elimdeki fotoğraflardan birinde Tahir;  kafasında baret, yüzünde kömür kara. Ali mezar başında, yüreği de belli ki babasını yitirdiği maden ocağında. Ölüm düştü yine, bu iki güzel insanın bağrına. Binlerce emekçinin soluğunda yaşamak da onlara düştü; ne şeref!

Bizler de unutmadık elbet; unutmayacağız. Ne Temmuz’un Sivas ateşini ne Suruç’un bol kitaplı, oyuncaklı küllerini ne de maden işçilerinin yerin altından, göğe yükselişini.

Yola düştün; yolda düştün kardeşim. Uğurlar olsun!

Hak mücadelesi için Ankara’ya giden Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ile sendika üyesi, maden işçisi Ali Faik İnter, dönüş yolunda meydana gelen kazada hayatlarını kaybetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.