‘YÜCEL’sin Hasan Ali - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:43

‘YÜCEL’sin Hasan Ali

Ağaların başına bela olmasından korktuğu; köylüye sorgulamayı, üretmeyi öğreten Köy Enstitüleri… Köylüyü, milletin efendisi yapacak eşsiz bilim

‘YÜCEL’sin Hasan Ali
Son Güncelleme :

28 Şubat 2021 - 18:19

60 views

Ağaların başına bela olmasından korktuğu; köylüye sorgulamayı, üretmeyi öğreten Köy Enstitüleri… Köylüyü, milletin efendisi yapacak eşsiz bilim, sanat ve öğreti yuvaları. Ve onun dev mimarı Hasan Ali Yücel; ne de güzel söyler:

“Biz Hakk’a âşıkız, dileğimiz Hak

Doyurmaz ahrette saadet ummak

Dileriz dünyada kurulsun uçmak

Bu yolun ümmetsiz peygamberiyiz”

Hasan Ali’nin 60’ıncı ölüm yıldönümüydü geçtiğimiz günlerde. Ne eserleri unutulup gitti, tozlu kitap sayfalarında; ne de dik duruşuyla sergilediği net tavrı. Mücadelesini, oğlu Can’dan, kızı Canan’dan ve ülke sevdasından yana verdi hep.

Hala Türkçe’ye çevirdiği sayısız dünya klasiği, onun bıraktığı gibi ve en geçerli çeviri.

********

Bu ülkeyi tüm dinamikleriyle kalkındırmaya dair fikirlerini olan, bu fikirleri uygulamaya cesareti bulunan koca yürekli aydın insanlardan biri Hasan Ali Yücel.

*********

Türk aydınlanma hareketinin öncelerinden olan Yücel, aynı zamanda iyi bir felsefe öğretmeni, başarılı bir yazar/şair, düşünür ve ufku geniş bir bürokrat. İlk Türkçe ansiklopedisini hazırlatan, devlet konservatuarı ve sayısız eğitim kurumunun başmimarı Hasan Ali Yücel, anıldığı gibi tam bir aydınlanma devrimcisi. Bugün onun eserlerinden sadece Köy Enstitüleri bile varlığını sürdürebilseydi; Nazım Hikmet’in şiirinde arzu ettiği ‘memleket’ olurdu bu topraklar.

Yine de lezzeti kaldı yalın Türkçesi’nin. Çocuktan, vatandan öte bir de babadan gelen mevlevilik aşkını dinlemeli Hasan Ali’den:

“Gümüşsuyu’nda kırlara bakan evimizde ben yatağıma girdiğim zaman, çok kereler ilahi bir ninni ile uyurdum ve bu uykuya bayılırdım. Bu, babamın çaldığı ney’in sesi ve onun titrek nefesi idi. Derin, tatlı, duygulu bir ses. Şimdi bile izah edemediğim bir tesirle beni hafifletir, billûrlaştırır, maddeden kurtarıp alır ve uçururdu. Hakikaten öyle imişim gibi kendimi bir kuş halinde duyar ve kanatlarımı çırpa çırpa yükselir, bu yükselişin hayranlığı içerisinde kaybolurdum. Ah o sesler, beni ruhlaştıran ve uçuran sesler, an o uçar gibi uyuyuşlar…”

Derin sevgi ve minnetle!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.